ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 17-ին հանդիպել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ուսանողների եւ դասախոսների հետ, ովքեր ճանաչողական այցով Ազգային ժողովում էին: Հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափում. Էդուարդ Շարմազանովը զրույցի ժամանակ պատասխանել է ուսանողներին հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերի, որոնք վերաբերել են ինչպես մեր երկրի ներքին ու արտաքին քաղաքական գործընթացներին, այնպես էլ տարածաշրջանային խնդիրներին:
ԱԺ փոխնախագահը պատասխանել է Արցախի միջազգային ճանաչմանը վերաբերող հարցադրմանը: «Մեր նպատակն է Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը: Արցախը երբեւէ չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. Արցախի անկախությունն այլընտրանք չունի, եւ ՀՀ իշխանությունները ոչինչ չեն խնայելու Արցախի հարցի հայանպաստ լուծման համար: Որպես պատասխանատու ուժ` մենք գտնում ենք, որ պատերազմով խնդիր չի լուծվելու. խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ կարգավորման ճանապարհով»,- ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը:
Պարոն Շարմազանովն անդրադարձել է նաեւ զինված ուժերի մարտունակությանն առնչվող հարցադրմանը` ընդգծելով, որ անվտանգությունը մեր երկրի համար առանցքային հարցերից է, եւ պետությունն անում է հնարավորը առկա մակարդակն առավել բարձրացնելու եւ ամրապնդելու ուղղությամբ:
«Արցախի առաջնագիծն այսօր ամբողջությամբ ապահովված է տեխնիկական միջոցներով, որը բարձրացնում է առաջնագծի անվտանգության մակարդակը»,- նշել է պարոն Շարմազանովը:

17 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился со студентами и преподавателями Американского университета Армении (АУА), которые посетили парламент с ознакомительным визитом. Встреча прошла в формате вопросов-ответов: в ходе беседы вице-спикер ответил на интересующие студентов многочисленные вопросы, которые касались как внутри- и внешнеполитических процессов РА, так и региональных проблем.
Вице-спикер НС ответил на вопрос о международном признании Арцаха. “Наша цель – международное   признание Республики Арцах. Арцах никогда не может быть в составе Азербайджана – независимость Арцаха не имеет альтернативы, и власти РА ничего не пожалеют для проармянского решения Арцахской проблемы. Как ответственная сила, мы считаем, что проблема не может решаться войной – проблема должна быть решена исключительно путем мирного урегулирования”, - подчеркнул он.
Г-н Шармазанов обратился также к заданному вопросу о боеготовности вооруженных сил, подчеркнув, что безопасность – один из ключевых вопросов для нашей страны, и государство делает все возможное для максимального повышения и упрочения существующего уровня. “Передовая Арцаха сегодня полностью обеспечена техническими средствами, что повышает уровень ее безопасности”.